2018_BG_Trek_logo_retailer_108.png

Monday-Friday - 10-6

Saturday - 10-5

Sunday - Gone Ridin

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

©2002 by The Bike Store. Proudly created with Wix.com

A USAC licensed race team based out of Warner Robins, GA. Teamwork......more we, less me.

Kent Wheeler

Derek Reeves

Disciplines: CAT 1 Road

Strengths: All-Rounder

Notable Finishes:

Georgia Senior Games 2018 (RR and TT) - 1st

Blue Goose Road Race 2018 - 3rd (Masters)

Middle Georgia Time Trial Series 2017 - 1st (Merckx)

Middle Georgia Time Trial Series 2016 - 2nd

HHC Rumble at Roebling 2015 - 1st (Masters)

Georgia Cycling Gran Prix Road Race 7/25/2014 - 3rd (Masters 35+)

Georgia Cycling Gran Prix Road Race 7/24/2014 - 4th (Masters 35+)

Georgia State Time Trial Champion for 2012

Disciplines: CAT 2 Road

Strengths: Time Trialist and Breakaways

Notable Finishes:

Georgia State Time Trial Champion for 2016, 2017, and 2018

Blue Goose Road Race 2016 - 1st  

Albany Road Race 2016 - 3rd

Pensacola Subway Cycling Classic Time Trial 2017 - 3rd 

Blue Goose Road Race 2017 - 2nd  

Blue Goose Road Race 2018 - 2nd  

Georgia Games Road Race, Time Trial & Overall 2018 - 3rd  

Swamp Classic Time Trial 2018 - 1st  

Gadsen County Road Race 2018 - 3rd

Disciplines: CAT 3 Road, CAT 3 CX and Expert MTB

Strengths: All-Rounder 

Notable Finishes:

Blue Goose RR 2016 - 3rd

Auburn Criterium 2018 - 2nd (Masters)

Georgia Cross Series 2009 - 3rd Overall

Charles Reeves

Ethan Sealy

Brian Derose

Trey Griffin

Sean Hurley

Rob Reynolds

Jason Martin

Disciplines: CAT 3 Road, CAT 3 CX and Expert MTB

Strengths: Sprinter

Notable Finishes:

FATS Flowmaster Time Trial 2018 - 5th Overall

Auburn University Road Race 2018 - 4th

FATS Flowmaster Time Trial 2017 - 7th Overall

Georgia Tech Road Race 2016 - 1st

Georgia Tech Criterium 2016 - 3rd

Auburn Criterium 2016 - 3rd

Disciplines: CAT 2 Road

Strengths: Climber

Notable Finishes:

Georgia Tech MTB Omnium - 2nd (Collegiate)

Fouche Gap Road Race 2015 - 9th (Masters)

Tundra Time Trial 2015 - 5th (Merckx)

Fouche Gap Road Race 2013 - 2nd (Masters)

Litespeed BMW Twilight Criterium 2013 - 4th (Masters)

Duathlon World Championships 2011 - 12th (AG 35-39)
 

Disciplines: CAT 3 Road

Strengths: Sprinter

Notable Finishes:

Chehaw Fat 4 XC 2017 - 3rd

Albany Road Race 2015 - 1st

Alabama State  Criterium Championship 2015 - 1st

Blue Goose Road Race 2015 - 3rd

HHC Rumble at Roebling 2015 - 3rd

Sunny King Criterium 2015 - Top 10

Albany Road Race 2014 - 3rd

Rail City Criterium 2014 - 3rd


 

Disciplines: CAT 3 Road and CAT 3 CX

Strengths: All-Rounder

Notable Finishes:

Swamp Classic Road Race 2019 - 2nd

Swamp Classic Criterium 2019 - 1st

Gadsen County Stage Race 2018 - 2nd GC

Mooresville Criterium 2016 - 2nd

Indiana State CX Championship  2015 - 2nd

Indy CX 2015 - 1st


 

Disciplines: CAT 3 Road 

Strengths: All-Rounder

Notable Finishes:

Swamp Classic Criterium 2019 - 3rd

FSCJ-AV Homes Crit Series 08/26/2018 - 2nd

HHC Rumble at Roebling 2018 - 3rd

FSCJ-AV Homes Crit Series 07/29/2018 - 4th

Swamp Classic Criterium 2018 - 5th

Union City Mayor's Road Race 2018 - 5th

Georgia Tech Criterium 2018 - 5th


 

Disciplines: CAT 4 Road 

Strengths: All-Rounder

Notable Finishes:

Red Eye Velo Road Race 2017 - 3rd

Union City Criterium 2017 - 3rd (Masters)

SRS Albany Criterium 2016 - 3rd

SRS Albany Time Trial 2015 - 3rd

Brooks Road Race 2015 - 1st

SRS Cat 5 Overall Champion  


 

Disciplines: CAT 4 Road and Sport MTB

Strengths: Mountain Biking

Notable Finishes:

Go Nuts Series 2018 - 2nd Overall

Arrowhead MTB 2018 - 2nd

Chehaw Fat 4 2018 - 3rd


 

Walt Ingram

Bill Riddle

Disciplines: CAT 4 Road and Sport MTB

Strengths: Mountain Biking

Notable Finishes:

24 Hours of Adrenaline - 2nd Overall (4 Man Team)

Red Clay Ramble 2015 - 2nd

Fort Yargo 6 Hour Solo 2015 - 2nd

Fort Yargo 6 Hour Solo 2014 - 3rd

G.A.P. Series Championship 2005 - 3rd

G.A.P. Series Championship 2004 - 1st